Anasayfa      |      Özgeçmiş      |      Eserler      |      Sergiler      |       Basında      |      İletişim TR     |     ENG   
 
 

 

 

NERKİZ AKÇURA  “Geçmişten Bugüne Yansımalar ” Kişisel Resim Sergisi

 

18-29 MAYIS 2013, GALLERIA D’ARTE VISTA , ROMA

NERKİZ AKÇURA, “Geçmişten Bugüne Yansımalar” kişisel sergisinde minyatürün çağdaş yorumlarını Roma Galleria d’arte Vista’da sergileyecek.

Osmanlı saray yaşamını, siyasal  ve kültürel olaylarını belgeleyen minyatür sanatının geleneksel tarzı ile sanat hayatına başlayan Nerkiz Akçura, minyatürün çağdaş yorumlarını çalışmaya başladığından buyana daha çok saray yaşamının eğlence kültürü üzerine yoğunlaşmıştır. Akçura, minyatürün temel yaklaşımlarından uzaklaşmadan çağdaş yorumu  ve özgün kompozisyonlarıyla tual üzeri yağlı boya ve akrilik çalışmalarından oluşan  son dönem eserlerini Roma Galleria d’arte Vista’da 18-29 Mayıs 2013 tarihlerinde sergiliyor.

Bir  saray sanatı olan minyatürde , Osmanlı dönemi kitap resminde çok çeşitli konular, usta sanatçılar tarafından bir tasvir anlayışı ile işlenmiştir. Nerkiz Akçura, özgün tarzı, dinamik ve cesur kompozisyonları ile dikkat çekmektedir. Renkçi yaklaşımı ve çağdaş çizgilerle minyatürün geleneksel öğelerini birleştiren sanatçı resimlerinde 15. yy Osmanlı Sarayı yaşam biçimi ve dönemin kadın kıyafeti hakkında fikir vermektedir. O yüzyılda Osmanlı saray ve çevresindeki yaşam biçimi ve özel günlerde gerçekleştirilen törenlerdeki müzik ve dans gösterilerinden kesitler sunarken bugün de devam eden “kahve falı” gibi keyifli vakitleri de işlemektedir. Ayrıca kadim uygarlıkların yaşadığı ve zengin tarihi ile günümüzde varlığını hala sürdürmekte olan şehirleri de resmetmektedir.

 

 

 

 

 
 

copyright © 2012 Nerkiz Akçura